Liigu sisule

H1 klassi määrdeained toiduainetööstusele

H1 määrdeained on toiduainetetööstuses kasutatavad määrdeained. Selles valdkonnas kehtivad määrdeõlidele ja -rasvadele väga erilised nõuded. Toiduainete ja jookide tootmisprotsessis ei saa tehnilisest seisukohast sageli vältida kokkupuudet kasutatavate määrdeainetega. Seega peab nende kasutamine olema ohutu.

Lisaks peavad spetsiaalsed määrdeained tagama sujuva tootmisprotsessi, vastama masinatele esitatavatele kõrgetele tehnilistele nõuetele ja suutma hoida tootmise tõhusust püsivalt kõrgel tasemel. Seda kõike arvestades lisaks toiduohutust kogu tootmisprotsessi jooksul.


Võta meiega ühendust

Telefon: 

+372 625 7780

E-mail:

eesti@fuchs.com

Max execution time: 240

Tooteleidja

Tooted:
toodet

Erinõuded toiduainetele mõeldud määrdeainetele

Igal toidutootmis üksusel on erinevad nõuded H1 määrdeainetele. Näiteks külmutatud kaupade tootmisel seisneb väljakutse äärmises külmas, säilitamisel äärmises kuumuses. Toiduainete määrdeained peavad olema vastupidavad ka sooladele, verele ja rasvale liha töötlemisel. Puuviljamahlade tootmisel on seevastu vaja vastupidavust agressiivsetele puuviljahapetele. Isegi kookide ja leiva tootmisel peavad H1 määrdeained vastu pidama mitmetele ebameeldivustele. Sellisel juhul on tegemist peamiselt suhkru- ja jahutolmuga.

Toidurasvade, kompressoriõlide, hüdrauliliste vedelike, käigukastiõlide või külmutusmasinate õlide valik ja koostamine on keeruline ja nõuab suurt praktilist kogemust ja vastavaid eriteadmisi. FUCHS LUBRITECHi ulatuslik portfell pakub sobivaid määrdeaineid enamiku toidu- ja joogitööstuse rakenduste jaoks.


Toiduainetööstuse määrdeainete toimivus

Tänu oma keemilisele koostisele ei vasta sünteetilised määrdeained mitte ainult kõigile FDA (Food and Drug Administration) nõuetele, vaid neil on ka kvaliteetsed tehnilised omadused. H1 määrdeained on sageli isegi tavapärastest määrdeainetest paremad madala temperatuuri omaduste, veekindluse, pikaealisuse ja keskkonnamõjude taluvuse poolest. Sobiva määrdeaine valik ei ole siiski alati lihtne, sest need peavad vastama tehnilistele nõuetele ja tagama vastavuse toiduohutuse ja tarbijakaitse õigusnormidele. Toidu- ja joogitööstuses võib määrdeaineid kasutada ainult siis, kui need on selgesõnaliselt heaks kiidetud. Juba mõnda aega on olemas isegi uus EÜ direktiiv, mis nõuab heakskiitu ka loomasööda tootmise puhul.

NSF Sertifitseerimine

National Sanitation Foundation (NSF) on institutsioon, mis on alates 1940. aastate keskpaigast vastutanud toiduainete kaitseks tehtavate katsete eest, standardite ja suuniste koostamise ning toodete sertifitseerimise eest. HACCP-punktide kontseptsioon (Hazard Analysis and Critical Control Points Concept), mis on Euroopa Liidus kasutusel alates 2006. aastast, hõlmab ka NSFi heakskiitu, kui tegemist on toiduainete tootmise järjepideva ohutuks muutmisega.

Kui määrdeained võivad tootmisprotsessi käigus toiduga kokku puutuda, vajab ettevõte nende määrdeainete või õlide jaoks NSFi heakskiitu. Seejuures ei ole oluline, kas kokkupuude toodetega on vältimatu või on see võimalik vaid aeg-ajalt. Vastavalt rahvusvahelistele eeskirjadele võib ettevõte kasutada ainult selliseid määrdeaineid, millele NSF on andnud H1-märgise.

NSF pakub mitmesuguseid teenuseid paljudele tööstusharudele. Üks NSF-i valdkond, mis on õlide ja -määrdeainetetootjate jaoks oluline, on toiduks mittekasutatavate ühendite sertifitseerimine. Non-food ühendid ei ole oma olulisuse poolest toiduained, kuid neid võib kasutada toidu- ja joogitööstuses. Võimaliku toiduga kokkupuute tõttu kehtivad toiduks mittekasutatavate ühendite suhtes ranged eeskirjad ja ranged standardid. NSF on käivitanud spetsiaalse sertifitseerimisprogrammi nende komponentide jaoks, mille hulka kuuluvad ka H1-klassi toiduainekvaliteediga määrdeained.

Olulised sertifikaadid ja klassifikatsioonid lühidalt

Lisaks H1-sertifikaadile on toidu- ja joogitööstuses mitmeid teisi olulisi sertifikaate ja klassifikatsioone, mida tuleb arvesse võtta.

  • H1 määrdeaineid kasutatakse juhul, kui tavalistes töötingimustes ei ole kokkupuudet toiduga oodata või on see vaid juhuslik.

  • H2 määrdeaineid kasutatakse toiduainete tootmisprotsessis kasutatavates seadmetes, kus toiduga kokkupuude on täielikult välistatud.

  • H3 määrdeaineid kasutatakse korrosioonikaitseks, nt nugade ja konksude puhul. Nagu H2 puhul, tuleb siiski täielikult välistada saastumise võimalus toiduga.

  • 3H määrdeaineid kasutatakse siis, kui otsene ja pidev kokkupuude määrdeaine ja toiduainete vahel on vältimatu.

  • Food Grade kirjeldab abi- ja töövahendeid, mida eelistatavalt kasutatakse toidu- ja joogitööstuses ning mis vastavad seal kehtivatele seadustele ja suunistele.

  • ISO 21469: rahvusvaheliselt kehtiv standard, mis võtab arvesse hügieeninõudeid H1 määrdeaine kogu elutsükli jooksul alates koostisest kuni tootmise ja kasutamiseni. Katsemenetlust viib läbi NSF ja seda peetakse kõige rangemaks toiduainetele mõeldud määrdeainete sertifitseerimiseks kogu maailmas.

 

  • Kosher: Määrdeaineid, mis on sertifitseeritud koššeriks, võib kasutada toiduainete tootmisel, mis on toodetud vastavalt juudi toiduseadustele.

  • Halal: Halal-sertifikaadile vastavaid määrdeaineid võib kasutada toiduainete tootmisel, mis on kooskõlas islami toitumisnormidega.

  • EHEDG: Euroopa hügieenitehnika projekteerimisgrupp on masinatootjate, toiduainetööstuse, uurimisinstituutide ja ametiasutuste vaheline koostöö, mis on seadnud eesmärgiks edendada toiduohutust hügieenitehnoloogia ja -planeerimise parandamise kaudu kõigis toiduainete tootmise valdkondades.

  • HACCP: Kvaliteedivahend, mis on mõeldud toidu tootmise kontrollimiseks vastavalt ohuanalüüsile ja kriitilistele kontrollpunktidele. Selle eesmärk on vältida tarbijate haigestumist või vigastusi seoses toiduga.

  • BRC: Briti jaemüügikonsortsiumi (BRC) ülemaailmne toiduohutusstandard, mille kohaselt võivad toidu käitlemise ja töötlemisega tegelevad ettevõtted saada sertifikaadi.

ISO 21469 sertifikaat tekitab usaldust

Toidu-, kosmeetika-, farmaatsia-, joogi- ja loomasöödatööstuses on ISO 21469 sertifikaadiga määrdeained hädavajalikud. Seega näitab toiduainetele mõeldud määrdeainete tootja, et ka tema H1 määrdeainete tootmine on toimunud rangete hügieenimeetmete alusel. Iga-aastased auditid viib läbi NSF ja võtab arvesse ka eelnevaid ja järgnevaid protsesse, näiteks toiduainete määrdeainete pakendamist või ladustamist.

FUCHS LUBRITECHil on üle maailma mitmeid tootmisüksusi, mis on sertifitseeritud vastavalt standardile ISO 21469. Mitte ainult Saksamaal, vaid ka USAs, Brasiilias ja Lõuna-Aafrikas. Seega saame tagada meie H1- määrdeainete toiduohutuse kõrge taseme kogu maailmas.


MOSH ja MOAH toidu- ja joogitööstuses

Süsivesinikuühendite võimalikku ülekandumist toidule on analüüsitud ja hinnatud juba pikka aega. Esmast huvi pakuvad keemilised ühendid MOSH (mineraalõli küllastunud süsivesinikud) ja MOAH (mineraalõli aromaatsed süsivesinikud). Meedias ilmub ikka ja jälle teateid, et mõne toiduvalmistaja toodang on vastavate ühenditega saastunud.

Mineraalõlid ei tohiks kunagi toiduga kokku puutuda. Kui need satuvad toidu kaudu inimkehasse, võivad nad põhjustada tervisekahjustusi.

MOSH ja MOAH võivad põhimõtteliselt olla erineva päritoluga. Kui tuvastatakse suur osakaal, tuleb seetõttu kontrollida kõiki võimalikke põhjusi. Saastumine pärineb sageli pakendimaterjalidest, mis puutuvad toiduga otseselt kokku. Et vältida määrdeainetega saastumist, tuleks toiduainete ja jookide tootmisprotsessis alati kasutada H1 määrdeaineid.

H1 ja ISO 21469 erinevused

CASSIDA toiduainetööstuse määrdeained FUCHS LUBRITECH-ist

Täissünteetilised määrdeained

CASSIDA määrdeõlid, mis on välja töötatud täielikult sünteetiliste baasõlide baasil, vastavad kõige erinevamatele tööstusspetsifikaatidele ja ka rangetele toiduaineklassi H1 määrdeainete suunistele. CASSIDA-seeria kõrgtehnoloogilised määrdeained võimaldavad nõudlike tootmisprotsesside tõhusat toimimist, masinate pikemaajalist kasutust ja hoolduskulude vähendamist. Neid kasutatakse toidu- ja joogitööstuse erinevates valdkondades.

FUCHS LUBRITECHi ulatuslik toiduks mõeldud määrdeainete valik pakub kasutajale laia valikut CASSIDA kaubamärgi tooteid eluaegseks ja kadude määrimiseks. Lisaks mineraalõlipõhistele määrdeainetele on saadaval väga mitmekesine valik sünteetilisi määrdeaineid mitmesuguste rakenduste jaoks toidu- ja joogitööstuses.

Need suure jõudlusega määrdeained võimaldavad nõudlike tootmis- ja tootmisprotsesside tõhusat toimimist, masinate pikemaajalist kasutust ja hooldusintervallide lühendamist.

FUCHS LUBRITECH teeb pidevalt teadusuuringuid ja koostööd tootjatega, et parandada jõudlust ja pakkuda optimaalseid määrdeaineid, mis tagavad maksimaalse ohutuse toiduainetetööstuse rakendustes.

 

Täissünteetilised määrded

CASSIDA määrded põhinevad täielikult plastil ja vastavad samadele tehnilistele nõuetele kui muud määrdeained - nt hõõrdumise ja kulumise vähendamine või kaitse korrosiooni eest. Toidu- ja joogitööstuses toetavad need ka maksimaalset toiduohutust. Meie CASSIDA-määrete valikuga katame kõik rakendused, kus on võimalik juhuslik kokkupuude toiduga.

CASSIDA määrete valik sisaldab otsekontaktmäärdeid, mis on registreeritud nii NSF H1 kui ka 3H. See tähendab, et määrdeained sobivad nii juhuslikuks kokkupuuteks toiduga, kui ka kasutamiseks lahustusvahendina kõvadel pindadel, mis puutuvad otseselt kokku liha ja linnulihaga.

Meie CASSIDA GREASE EPS määrdeainete valik on välja töötatud, et tagada kõrge jõudlus ja kulumiskaitse masinatele, mis töötavad kõrge rõhu ja koormuse all. Aeglasemate kiiruste, kõrge rõhu ja suure koormuse korral on vaja suure jõudlusega määret, mis aitab masinaid kaitsta. Pakume CASSIDA määrdeid, mis on spetsiaalselt välja töötatud suure koormuse ja löökkoormuse jaoks.

Täiendavad komponendid H1 plastsete määrete ulatuslikus portfellis on näiteks väga veekindlad määrded, montaažipastad ja madala temperatuuriga määrded.

 

Poolsünteetilised ja valgete õlide baasil valmistatud määrdeained

CASSIDA FM-seeria pakub poolsünteetiliste õlide baasil või toiduks kasutatavatest valgetest õlidest valmistatud määrdeaineid. Sõltuvalt tootmisprotsessist kuuluvad valged õlid sünteetiliste õlide või mineraalõlide hulka. Spetsiaalse rafineerimisprotsessi käigus muutub õli puhtaks, värvituks, lõhnatuks ja maitseta - kuid säilitab oma tüüpilised määrdeomadused. Valge õli vastab toiduainetööstuse kõrgetele nõuetele seoses FDA seadusliku toidueeskirjaga ning seda kasutatakse ka farmaatsia- ja kosmeetikatööstuses.

Nende õlide ja -määrdeainete kasutusalad on sarnased täielikult sünteetiliste CASSIDA määrdeainete kasutusaladega. CASSIDA FM-seeria H1 määrdeaineid eelistatakse eelkõige jookide ja loomasööda tootmisel.


Põhjalik toiduainetööstusesse sobivate määrdeainete valik

FUCHS LUBRITECHi tootevalikusse kuuluvad õlid- ja määrdeained kõikidele valdkondadele. Maailmakuulus kaubamärk CASSIDA pakub laias valikus tooteid nii pikaajaliseks, kui ka juhusliku toiduga kokkupuutuvate detailide määrimiseks. Poolsünteetiliste ja täissünteetiliste ning mineraalõlipõhiste vedelike mitmekesine valik tagab laia kasutusvaldkonna.

Kõikjal, kus on vaja toidutehnoloogiat, kus määrdeained võivad kokku puutuda toidu, jookide ja loomasöödaga, pakuvad NSF-i poolt H1-sertifikaadiga määrdeõlid ja -rasvad maksimaalset ohutust. Lisaks aitavad kvaliteetsed NSF H1 määrdeained vähendada tegevuskulusid.

Toiduainetööstuse määrdeainete edasised eelised lühidalt:

  • Väärtuslik panus toiduohutusse
  • Energiatõhususe ja kasumlikkuse suurendamine
  • Seadmete suurem tõhusus 
  • Pikemad hooldusintervallid
  • Madalamad katkestuste määrad
  • Komponentide pikem kasutusiga

FUCHS LUBRITECHi tööstuslikud määrdeained CASSIDA toiduainete ja jookide tootmiseks, töötlemiseks ja pakendamiseks ning kosmeetikatoodete ja ravimite valmistamiseks vastavad kõigile NSF nõuetele ja spetsifikatsioonidele, mis on seadusega kehtestatud tootmis-, töötlemis- ja pakendamisettevõtetele. CASSIDA määrdeainete silmapaistev kvaliteet, millel on palju OEM-kinnitusi tuntud tootmis- ja tootmisseadmete tootjatelt, pakub maksimaalset toimivust väärtuslikes tootmisseadmetes ja tootmisliinides kasutamiseks.

FUCHS LUBRITECH tarnib laia valikut H1 määrdeaineid, mida toodetakse kogu maailmas ISO 21469 sertifikaadiga, olenemata sellest, kas neid kasutatakse ajamites, hüdraulikasüsteemides või kompressorites. CASSIDAtoiduainekvaliteediga määrdeaineid saab ohutult kasutada ka vastavalt Halal ja Kosher usunõuetele. 

H1 klassifikatsiooni määrdeainete lai kasutusvaldkond

Üksikute toiduainetes kasutatavate määrdeainete koostist optimeeritakse pidevalt, et tagada alati parim võimalik sobivus vastavale rakendusele. Põhjalik CASSIDA tootevalik hõlmab kõiki toidu-, sööda-, meditsiini- ja kosmeetikatööstuse rakendusvaldkondi.  

FUCHS LUBRITECHi H1 määrdeaineid kasutatakse peamiselt järgmistes valdkondades:

  • Joogi- ja õlletööstus
  • Liha ja kodulinnuliha töötlemine
  • Piimatööstus
  • Pagari- ja kondiitritööstus
  • Toiduõli tootmine
  • Loomasöödatööstus

CASSIDA määrdeained sobivad kõige erinevamate rakenduste jaoks. CASSIDA tooteid kasutatakse edukalt isegi äärmuslikel temperatuuridel -50°C kuni üle 300°C, spiraalkütteseadmetes ja soojusülekandesüsteemides.

FUCHS LUBRITECH on üks maailma suurimaid spetsiaalsete määrdeainete tootjaid. Spetsiaalsetele vajadustele sobivate lahenduste väljatöötamisega eristub FUCHS LUBRITECH määrdeainete tarnijana selgelt teistest ettevõtetest. Koos klientidega saab välja töötada individuaalseid lahendusi ja määrdeaineid, mis on kohandatud vastavatele nõuetele.


Võtke meiega julgelt ühendust, et leida teie ettevõttele sobivad ja NSF H1 sertifitseeritud määrdeained. Meie ekspertide meeskond nõustab teid kohustusteta H1 määrdeainete ja vastavate määruste kohta!

Võta meiega ühendust

Telefon:
+372 625 7780

E-kiri:

eesti@fuchs.com

Erki Birnbaum
Telefon:+372 625 7780
Määrdeainete müügijuht